Βράβευση αειφόρων ελληνικών σχολείων

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων που συμμετείχαν στο πανελλαδικής εμβέλειας πρόγραμμα ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
Τα σχολεία που βραβεύθηκαν με τη σημαία του προγράμματος διακρίθηκαν για τις διαδικασίες συμμετοχής όλων των μελών της σχολικής κοινότητας (εκπαιδευτικών, μαθητών, γονέων) και τις δράσεις (διαχείριση φυσικών πόρων, αναμόρφωση σχολικού κτηρίου, συμμετοχή στην τοπική κοινωνία κ.α.) που υλοποίησαν προς την κατεύθυνση του μετασχηματισμού τους σε αειφόρα σχολεία. Η σημαία συμβολίζει τη δέσμευση του κάθε σχολείου για τη συνέχεια της προσπάθειας αυτής και στο μέλλον.
Συνολικά βραβεύθηκαν 53 σχολεία όλων των βαθμίδων, δημόσια και ιδιωτικά και από όλη την Ελλάδα διαδίδοντας την ιδέα της αειφορίας από τα Ιωάννινα έως τα Χανιά.
Από τη Δυτική Αττική βραβεύτηκαν 1 σχολείο της Δευτεροβάθμιας και 8 σχολεία της Πρωτοβάθμιας, που ήταν και μέλη του Τοπικού μας Δικτύου «Σχολείο Αειφόρο: Αλλάζουμε το χώρο, τις μεθόδους, τις σχέσεις». Συγχαίρουμε ολόψυχα το Νηπιαγωγείο Φυλής, το 2ο Νηπιαγωγείο Άνω Λιοσίων, το 2ο Νηπιαγωγείο Ζεφυρίου, το 8ο Νηπιαγωγείο Μεγάρων, το 5ο ΔΣ Ελευσίνας, το 2ο ΔΣ Ασπροπύργου, το 7ο ΔΣ Ασπροπύργου, το 9ο ΔΣ Μεγάρων και το 2ο Γυμνάσιο Άνω Λιοσίων για τις άοκνες προσπάθειες να μετασχηματίσουν τα σχολεία τους σε αειφόρα!
Πιστεύουμε ότι με το βραβείο αυτό κατά κάποιο τρόπο αναγνωρίστηκαν οι κόποι τους, αλλά αποτελεί και δέσμευση για την συνέχιση των προσπαθειών τους! Ευχόμαστε η συνέχεια να είναι εξίσου δυναμική, δημιουργική και εμπνευσμένη!
Η βράβευση έγινε το Σάββατο 6 Μαΐου στο υπέροχο κτίριο της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού στην Πλάκα.